سیلیس آرا - اخبار > زلزله‌های کوچک تهران خبر از زلزله بزرگتر می‌دهند
  • دفتر مرکزی : تهران، بزرگراه ستاری، بلوار ناصر حجازی (فردوس غرب)، نبش بلوار شقایق، پلاک 2 (ساختمان پرشیا)، ورودی A، طبقه 4
  • 021-4958 /02144162844
  • sales@siliceara.com

اخبار > زلزله‌های کوچک تهران خبر از زلزله بزرگتر می‌دهند

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

زلزله‌های کوچک تهران خبر از زلزله بزرگتر می‌دهند

مهدی زارع گفت: تمام این زلزله‌هایی که در تهران و اطراف آن رخ می‌دهد، نشان دهنده این است که گسل‌های تهران فعال هستند و امکان زلزله بزرگتر وجود دارد.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود و قرار گرفتن میان دو صفحه تکتونیکی عربی و اوراسیا زلزله خیز است و بر همین اساس طی دو سال گذشته شاهد زلزله‌های فراوانی در اقصی نقاط ایران بودیم. سوالی که برای همگان مطرح می‌شود این است که آیا این زلزله‌های کوچک انرژی زمین را تخلیه کرده و از زلزله بزرگتر جلوگیری می‌کند؟
مهدی زارع، عضو پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله درگفتگو با خبرنگار اجتماعی برنا با اشاره به اینکه زلزله‌های کوچک انرژی زمین را خالی نمی‌کنند، گفت: ممکن است یک زلزله کوچک، پس لرزه‌ای باشد برای یک زلزله بزرگتر پس اینگونه نیست که بگوییم اگر زلزله می‌آید انرژی زمین تخلیه شده و دیگر نباید منتظر زلزله بزرگتری باشیم.
او افزود: البته در نواحی زاگرس مانند تنگه هرمز و بندرعباس تغییر شکل پوسته زمین و حرکت گسل‌ها باعث چندین پس لرزه می‌شود که جلوی زلزله شدید را می‌گیرد اما در منطقه ای مانند تهران و تبریز اینگونه نیست و دقیقا برعکس این اتفاق رخ می‌دهد.
زارع با بیان اینکه باید منتظر زلزله بزرگی در تهران باشیم، گفت: از آنجایی که در تهران و تبریز دستگاه‌های لرزه نگاری بیشتری وجود دارد، تمام زلزله‌ها ثبت می‌شوند که طبق آن، تهران در روز 3 بار با بزرگی بیش از 1 ریشتر می‌لرزد که برخی از آنها داخل شهر تهران هستند.
بیشتر بخوانید:
•کدام مناطق تهران در برابر زلزله آسیب‌پذیرترند/ بررسی احتمال ارتباط میان گسل‌های فیروز کوه و مشا با آتشفشان دماوند/ احتمال وقوع زلزله‌های بزرگ‌تر وجود دارد
•دماوند باز هم به لرزه در آمد
او افزود: تمام این زلزله‌هایی که در تهران و اطراف آن رخ می‌دهد، نشان دهنده این است که گسل‌های تهران فعال هستند و مانند یک چراغ چشمک زن خبر از زلزله بزرگتری می‌دهند پس این زلزله‌های کوچک نباید خیالمان را راحت کند و فکر کنیم دیگر انرژی زمین تخلیه می‌شود.
این استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی بیان کرد: از آنجایی که دراطراف تهران تلاقی گسل‌ها زیاد است، احتمال برخورد آنها بالاست و اگر زلزله ای رخ دهد جمعیت بالایی آن را حس می‌کنند و در خطر آن قرار می‌گیرند.
زارع درخصوص وضعیت آتشفشان دماوند گفت: طی ماه‌های اخیر علائم و شواهد جدیدی مشاهده نشده است و خطری در مورد انفجار مواد مذاب دماوند وجود ندارد بنابراین وضعیت آن مانند قبل است و تغییری نکرده است.
او افزود: تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد آتشفشان دماوند در حال فعالیت است و ماگما و مواد مذاب آن جابجا می شوند و شواهدی مبنی بر جابجایی گدازه در آن وجود دارد اما این به معنی نیست که همین الان فوران می‌شود بلکه فقط نشان دهنده فعال بودن آن است.
این عضو پژوهشگاه زلزله شناسی درخصوص آخرین اخبار از دستگاه‌های پیش بینی کننده زلزله گفت: در حال حاضر در کشور ما هیچ ایستگاه اختصاصی برای پیش بینی زلزله وجود ندارد و ما فقط از طریق داده‌ها و خروجی‌های ایستگاه‌های لرزه نگاری به مطالعه می‌پردازیم و همچنین از طریق سایتی که در شمال تهران وجود دارد مغناطیس زمین را اندازه گیری می‌کنیم.
زارع اظهار کرد: اکنون دو کار پژوهشی مفصل در کشور در زمینه پیشگیری احتمالی زلزله در حال انجام است که کمک فراوانی در تدوین متدهای پیشرفته برای پیشگیری و پیش بینی زلزله می‌کند.
منبع: خبرگزاری برنا


١٦:١٥ - 1399/07/15    /    شماره : ١٠    /    تعداد نمایش : ٢٩١٥خروج